i-novojicinsko.cz - o životě v nás a kolem nás na Novojičínsku
i-Novojičínsko

RETRO KAUZY: Spor o ceny pozemků v Hladkých Životicích

Hladkoživotická mela

Dnes je pátek 29. května 2020, je právě 05:49 hodin a svátek slaví Maxim
Upozorněte na nekalosti ve svém okolí. Kontaktujte nás! ------ Také zajišťujeme smlouvy o převodech nemovitostí - levněji než právník nebo realitka.

CNN BBC ČT 24 Portál Veřejné správy Russia Today France24 Al-Džazíra

Celý článek
 

RETRO KAUZY: Spor o ceny pozemků v Hladkých Životicích NovinkaZvětšit obrázek


i-Novojičínsko Hladkoživotická mela

Popis Celý článek
Diskuse Diskuse
Tisk Vytisknout
Související odkazy Odkazy
Obrázky Obrázky
Související články Související články
 

RETRO KAUZY: Spor o ceny pozemků v Hladkých Životicích

17.05.2015 - Třináct bývalých zastupitelů obce Hladké Životice si může zhluboka oddechnout. Krajský soud je letos v lednu zprostil obžaloby z trestných činů zneužívání pravomoci veřejného činitele a porušování povinností při správě cizího majetku. Ti měli obec připravit o zhruba 8,3 milionu korun, když schválili prodej pozemků zájemcům s trvalým pobytem v obci za 5,-Kč za m2 a dalším zájemcům 50,-Kč za m2, když cena v místě a čase obvyklá se v roce 2006 pohybovala mezi 250 až 404,- za m2. Okresní soud nepravomocně uložil bývalému starostovi Petrželovi podmíněný trest v trvání tří let s dohledem a k peněžitému trestu 300 000 korun, bývalého místostarosto Roberta Chovance taktéž k tříleté podmínce a k zaplacení 200 000 korun, ostatní členové zastupitelstva – Ivana Divinová, Josef Mikunda, Pavel Kocmich, Josef Červenec, Zdeněk Rozšlapil, Jaroslav Fusek, Irena Fenclová, Petr Ficbauer, Karel Krkoška, Miroslav Ries a Hynek Skýpala odešli od soudu s tříletou podmínkou. Pro ně kauza zproštěním obžaloby definitivně skončila, bývalý starosta Jaroslav Petržela a jeho místostarosta Robert Chovanec se však k okresnímu soudu v Novém Jičíně vrátí minimálně ještě jednou (jednání začalo v těchto dnech).Krajský soud totiž vrátil do Nového Jičína k projednání bod obžaloby, týkající se vyplacených odměn bývalému starostovi Petrželovi.

Obec Hladké Životice dostala od České republiky pozemek, určený jaké náhradu za pozemky a nemovitosti, které musely ustoupit výstavbě dálnice. Ty pak tehdejší zastupitelstvo obce v roce 2006 nabídlo zájemcům o výstavbu rodinných domů v lokalitě Na Stráni za pětikorunu za metr čtvereční občanům obce, resp. za padesát korun metr čtvereční ostatním zájemcům. Současné vedení hladkoživotické radnice, které se začalo zabývat podivnými věcmi bývalého vedení obce, s tím nebylo spokojeno a podalo na bývalé zastupitele trestní oznámení a kauza se ocitla u soudu. Po třech letech projednávání kauzy nejdříve u novojičínského okresního soudu a posléze u krajského soudu v Ostravě, ten dospěl ve svém řízení k závěru, že odchylku od ceny obvyklé bývalí zastupitelé řádně vysvětlili a z hlediska trestněprávní odpovědnosti jim nelze v tomto směru nic vytýkat.

Okresní soud upozornil na zvláštní postoj současné starostky Ravčukové

„Zvláštní postoj v této kauze zastávala současná starostka Hladkých Životic Irena Ravčuková. Ta se jako zástupkyně poškozené obce domáhala přiznání nároku škody ve výši převyšující 12 milionů korun. V průběhu hlavního líčení však došlo k jisté změně poškozeného, který ponechal rozhodnutí o náhradě škody obci Hladké Životice zcela na uvážení soudu. To soud postavilo do poněkud nejasné situace ohledně toho, jak poškozená strana svůj nárok zamýšlí. „Zvážení soudu“ je totiž podle trestního řádu poněkud rozporné a nejasné. Soud s ohledem na nejednoznačnost postoje poškozeného má za to, že je možné přiznat poškozenému jen náhradu ve výši 117.655 korun, kterou si nechal neoprávněně vyplatit bývalý starosta Petržela.“, uvádí se v rozsudku Okresního soudu.

Další zvláštností případu, na kterou upozornil okresní soud je ta skutečnost, že starostka Ravčuková podala v roce 2011-2012 žaloby na určení vlastníka pozemků v předmětné lokalitě Na Stráni. Ovšem z desítek nových nabyvatelů pozemků si vybrala jen ty, kteří byli v blízkém vztahu s Petrželou nebo byli jeho podporovateli. Obec Hladké Životice podala celkem čtyři žaloby, ve kterých jí dal novojičínský soud za pravdu a vlastníkem pozemku byla určena obec.

„Uvedený přístup poškozeného so do značné míry protiřečí s požadavkem přiznání škodního nároku v trestně právním řízení. Na jednu stranu se totiž domáhá občanskoprávní cestou opětovného nabytí některých pozemků, avšak současně požaduje po obžalovaných náhradu za škodu, kterou protiprávním jednáním měli obci bývalí zastupitelé způsobit. Byť by jinak bylo možné dovozovat důvodnost takto uplatněného nároku, je namístě, aby poškozený v této části svého nároku byl odkázán na občanskoprávní řízení. Je totiž zřejmé, že si musí nejprve sám ujasnit, jakým způsobem se chce svých práv domáhat, tedy zda bude upřednostňovat vrácení pozemků in natura, což učinil a evidentně nic nebrání v tom, aby v tomto postupu i nadále pokračoval nebo zda eventuálně by se domáhal, a to zřejmě neúspěšného domáhání se vydání zcizeného nemovitého majetku náhradou škody po obžalovaných,“ uvádí se dále v rozsudku okresního soudu v Novém Jičíně.

„Cenzura“ a obstrukce starostky obce Ireny Ravčukové

Při získávání informací v rámci zákona o svobodném přístupu k informacím starostka Hladkých Životice nepostupovala korektně. Před lety v jednom z poskytnutých rozsudků „vypustila“ odstavec týkající se soudního sporu mezi Hladkými Životicemi a společností Alfintra Invest o vrácení peněžitého daru ve výši 400 000 korun. Tento dar „posvětila“ pouze rada obce, nikoli však zastupitelstvo, které jako jediné může schválit dar vyšší jak 20.000 Kč a v soudním sporu soud nařídil společnosti vrácení „daru“ zpět obci. Starostka Ravčuková také „vynechala“ informaci o trestním stíhání bývalého starosty Hladkých Životic Jaroslava Petržely a jeho místostarosty Roberta Chovance. V souvislosti s kauzou bývalých zastupitelů ohledně prodeje pozemků, zase v rozporu se zákonem se zdráhala poskytnout rozsudky ve výše uvedené věci.

Čtěte více o sporu v obci Hladké Životice..

foto

foto

Hladkoživotická mela

Obecně: Spor o vyplacení odměny ve výši 70000 Kč - bývalý starosta Hladkých Životic Jaroslav Petržela vs. Hladké Životice aneb v Životicích to všechno prasklo.

i-Novojičínsko


 

Související odkazy Související odkazy - u tohoto článku nejsou žádné související odkazy
 

Obrázky Související obrázky - u tohoto produktu nejsou žádné další související obrázky
 

Související články Související články - u tohoto článku není žádné další související články
 

Diskuse Diskuse - otázky a odpovědi - RETRO KAUZY: Spor o ceny pozemků v Hladkých Životicích - není vložen žádný příspěvek

Vložit nový příspěvek RETRO KAUZY: Spor o ceny pozemků v Hladkých Životicích
Položky označené * jsou povinné a je nutno je vyplnit.
Předmět zprávy *:
Jméno a příjmení *: Email:
Zpráva *:
Vepiště kód *: malými písmeny "rybak" - ochrana proti spamu
Chcete-li obdržet odpověď na Váš dotaz, nezapomeňte vyplnit
kolonku "Email". Vaše emailová adresa nebude nikde zveřejněna.

 

Nápověda Pozn: Uvedené texty se mohou změnit bez výslovného upozornění. Obrázky mají pouze informativní charakter.
 
 

Naše články
  KAUZY
Boj o dítě
Studénka 8.8.2008
Kubisovy miliony
Dětský domov NJ
SLUMEKO neverending story
Soudci vs. KSČ
EXhejtman, senátor a Palas
Komenský vs. Zábranský
Tykadélka Romana Smetany
Právo na informace
Hladkoživotická mela
Ivan Týle

Z RYBÍHO
Zastupitelstvo obce
Usnesení rady obce Rybí
Zápisy z jednání ZO
Komunikace Sirkové
Valašská rallye
Veřejná kanalizace
Cyklostezka Rybí-Nový Jičín
Kauza Turková

KONTROVERZNÍ TÉMATA

Z NOVOJIČÍNSKA
turistická informační centra
významné osobnosti
kulturní památky

i-NTRO

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT
Případy pro ombudsmanku

NA CESTÁCH
Novojičínskem
Moravou a Slezskem
nahoru a dolů Českem
po stopách UNESCO
za hranicemi všedních dnů
po skanzenech
po židovských památkách
s objektivem kamery

ROZHOVOR S .......

AUDIOZÁZNAMY

KNIŽNÍ "TYPY"

ODKAZY NA VIDEA
- filmy podle skutečných událostí
- no comment
- upoutávky na filmy
- welcome to the earth

 
 

Kam za zábavou
 
Co promítá kino v Novém Jičíně
Co promítá kino v Kopřivnici
Co hrají na prknech Beskydského divadla v Novém Jičíně
 
 

Aktuálně sledujeme kauzu
 
Penzion U Palasů
(07.03.2015)
Bývalý hejtman Moravskoslezského a senátor Jaroslav Palas si postavil v obci Ludvíkov na Bruntálsku ... Penzion U Palasů
 
 
 

Dokumentujeme
 
Rodák z Rybího byl umučen Státní bezpečností
(10.02.2015)
Narodil se 15. května 1915 a letos tedy uplyne od jeho narození 100 let. V sedmnácti letech se rozho... Rodák z Rybího byl umučen Státní bezpečností
 
Justiční vraždy "Made in Czechoslovakia"
(10.02.2015)
Milada Horáková, Záviš Kalandra. Heliodor Píka a mnoho dalších. Pojmem justiční vražda se označuje t... Justiční vraždy
 
 
 

Celospolečenský problém
 
Mami,mami; tati,tati
(10.02.2015)
Mají mít právo gayové a lesbičky si osvojit dítě? Je česká společnost tolerantní vůči jinakosti? A m... Mami,mami; tati,tati
 
Právo na smrt?!
(10.02.2015)
Mají mít nevyléčitelně nemocní možnost rozhodnout o dobrovolném ukončení svého života? Není "um... Právo na smrt?!
 
Přímá volba starostů? Ano či ne?
(10.02.2015)
Máme si kromě svého prezidenta a senátota volit také i svého starostu? Jaké jsou argumenty pro a pro... Přímá volba starostů? Ano či ne?
 
Celibát katolických bratří a sester
(20.02.2015)
Celibát (z latinského přídavného jména caelebs = neženatý, svobodný) je závazek žít bez manželství, ... Celibát katolických bratří a sester
 
 
 


Podporujeme
 
UNICEF

Člověk v tísni

Transparency International
 
 

Reklama
 
Obklady a zateplení

Technický dozor

Deltanova

Berkucio

Zednictví
 
 

Kurzy
 
Vlajka meny USD USD = změna {value}%
Vlajka meny GBP GBP = změna {value}%
Vlajka meny EUR EUR = změna {value}%
Vlajka meny JPY JPY = změna {value}%
Vlajka meny CAD CAD = změna {value}%
Vlajka meny PLN PLN = změna {value}%
Vlajka meny RUB RUB = změna {value}%
Vlajka meny CHF CHF = změna {value}%
Vlajka meny PX50 PX50 = změna {value}%
 
 

Horoskop
   
 

Vyhledávání
 
 
 
 

Fotogalerie
 
Fotogalerie
>> Fotogalerie zde <<

 

FOTOGRAFIE MĚSÍCE:
Fotografie měsíce
zvětšit fotografii
 
 

Anketa
 

 Jaký byl pro Vás rok 2015?

  převyšovaly dobré zprávy (35%)
 
  převyšovaly špatné zprávy (35%)
 
  takový neutrální rok (31%)
 

 
 

Novinky
 
Usnesení rady obce Rybí od roku 2016
Usnesení rady obce Rybí za období únor-květen 2016.

Projekt na kulturní centrum "Věžička" Rybí
Chátrající dominanta Rybího v podobě objektu s tzv. „věžičkou“, který do roku 1975 sloužil jako obchod potravinami, má naději na záchranu. Projekt na kulturní centrum

Ombudsmanka: Zaměstnavatel nesmí ukládat povinnosti nad rámec zákona
Zaměstnavatel nemůže vnitřním předpisem ukládat zaměstnancům povinnosti, které jsou nad rámec zákoníku práce nebo nad rámec povinností vyplývajících z Ombudsmanka: Zaměstnavatel nesmí ukládat povinnosti nad rámec zákona

RETRO KAUZY: Hladké Životice vs. Petržela a Chovanec
Čtvrtým rokem se zabývá novojičínský Okresní soud kauzou bývalých zastupitelů obce Hladké Životice, kteří byli obviněni z trestného činu porušování po RETRO KAUZY: Hladké Životice vs. Petržela a Chovanec

KONEC KAUZY: Případ senátor Palas - věc odložena
Od listopadu 2012 do srpna 2015 probíhalo prošetřování senátora Jaroslava Palase a jeho ženy Jiřiny Palasové ve věci podezření ze spáchání zločinu leg KONEC KAUZY: Případ senátor Palas - věc odložena

 
 

Kontakt
  Pavel Lichnovský

Pavel Lichnovský

novinář na volné noze
www.i-novojicinsko.cz

742 65 Rybí 277
pevná: 556 760 005
de(mo)bil: 725 903 976
emil: pavellichnovsky@seznam.cz

motto: "Sejdeme se na hřbitově."

Napište nám:
  Online dotazník
 
 

Počasí
   
 

Vytvořil COMPUTERWEB :: All rights reserved © 2020
i-novojicinsko - Informační server pro oblast Novojičínska
| sitemap.xml