|
 |
Celý článek |
 |
|
Na cestách: Kousek Slovenska za dva dny |
 Zvětšit obrázek
|
i-Novojičínsko po skanzenech Celý článek
Diskuse
Vytisknout
Odkazy
Obrázky
Související články
|
|
Na cestách: Kousek Slovenska za dva dny
01.01.2016 - Cesta na východ Slovenska začala jedné zářijové noci ve 23.45 hodin na autobusovém nádraží ve Valašském Meziříčí, kdy jsem nastoupil do autobusu směr Žilina, Prešov a Košice. Přestože jsem byl ten den docela unavený, spánek se nedostavoval. Zřejmě se u mě dostavil tzv. pocit přetěšení z následujícího cestovatelského dobrodružství. A tak jsem si hrál s přehrávačem hudby, přepínal jsem si pohledy kamer, které snímaly cestu před námi a které byly umístěny na každém sedadle před vámi. Mozek po čase vypnul a zhruba v 5.30 hodin ještě letního času jsem vystoupil na autobusovém stanovišti v Prešově. Odtud jsem měl zamířeno do Svidníku do skanzenu ukrajinské architektury. Měl jsem ještě dvě hodiny čas do odjezdu autobusu a tak jsem se šel projít na nedaleké vlakové nádraží. Po jeho prohlídce jsem si našel místo na trávníku před nádražím a na chvíli jsem se ještě natáhl. Bylo pěkné příjemné ráno.
Muzeum ukrajinské architektury ve Svidníku
Následující cesta do Svidníku trvala zhruba dvě hodiny. Je mým zvykem si při cestování v neznámých krajinách sedat dopředu a sledovat zastávky a jména obcí, kterými člověk projíždí. Do Svidníku jsem dorazil krátce po deváté. Místních jsem se doptal na cestu ke skanzenu a vyrazil. Cestou jsem narazil na muzeum dukelské operace (2. světová válka) a tak jsem vešel. Přivítala mě sympatická průvodkyně. Nechyběl dotaz, odkud k nim přijíždím. Nový Jičín-Ostrava. Kdybych jí řekl, že z Rybího, tak by určitě nevěděla. Ostatně, kdo z Rybího by věděl kde je třeba takový Svidník?
Dovedla mně do promítacího sálu a pustila dokument o této historické události. Prohlídku výstavy jsem ovšem neabsolvoval tak, jak bych si přál. Autobusová výprava asi 50 Čechů, která dorazila krátce za mnou, mi v tom zabránila. Dokážete si asi představit, co taková výprava udělá v malém prostoru a jaký mumraj se tam odehrával. Rezignoval jsem a šel dál.
Svidnický skanzen se nachází na okraji města na malém kopci. Brána byla otevřená, na pokladně nikdo. Po chvíli čekání jsme si řekl, že se půjdu podívat do areálu a až někoho potkám ze správy areálu, tak se ho zeptám na vstupné. To se i po chvilce potvrdilo.
Národopisná expozícia v prírode SNM - Múzea ukrajinskej kultúry vo Svidníku (SKANZEN) - sa rozprestiera na desať hektárovej ploche v bezprostrednom susedstve amfiteátra. Komplexná národopisná expozícia, sprístupnená v r. 1982, na základe výrazného hmotného materiálu podáva návštevníkom ucelenú predstavu základných životných podmienok Rusínov - Ukrajincov Slovenska v minulých historických obdobiach. Tu sa sústreďujú najtypickejšie pamiatky ľudovej architektúry a bývania v tejto časti Slovenska. /zdroj: www.svidnik.sk/
Více než slova napoví fotogalerie ze samotného skanzenu ve Svidníku.
Příští zastávka UNESCO - Bardejov
Mesto Bardejov je mestom, ktoré píše už vyše 771 ročnú históriu. Je to významné mesto, ktorého cennou devízou sú pamiatky vytvorené v období stredoveku. Je známe tiež svetoznámymi kúpeľmi, krásnou okolitou prírodou a pomerne nenarušeným životným prostredím. Mesto je okresným sídlom a prirodzeným kultúrno - spoločenským i hospodárskym centrom regiónu horného Šariša. Má viac ako 33 tisíc obyvateľov a vďaka svojím danostiam a svojej geografickej polohe si zachováva významné postavenie nielen v oblasti východného Slovenska, ale aj prihraničných regiónov susedného Poľska.
Bardejov je prirodzeným strediskom cestovného ruchu v Prešovskom kraji a významnou destináciou v rámci Slovenska, najmä vďaka Bardejovským Kúpeľom, tradícia a návštevnosť ktorých výrazne presahuje hranice štátu. Krásy mesta a jeho okolia sú dobre známe turistom a intenzívne ich vnímajú aj miestni obyvatelia. Mestská pamiatková rezervácia spolu s komplexom stavieb tvoriacich židovské suburbium, bola v roku 2000 zapísaná do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. /zdroj: www.bardejov.sk/
I v případě Bardejova platí, že více než slova napoví fotogalerie ze samotného města.

Noční přejezd z Košic do Trnavy
Z Bardejova se odpoledne přesouvám vlakem do Košic, kam přijíždím kolem 18. hodiny. Jdu se projít do centra města. Je zde čilý ruch. Potkávám týmy v v národních dresech. Německo, Polsko, Česko, Austrálie, Nový Zéland, USA a další. Koná se zde nějaké mistrovství v něčem, co jsem již zapomněl. Spočinu u zpívající fontány.
To už jsem ale notně unavený, přece jen předchozí noc v autobuse nebyla příliš kvalitní a já se těším do lůžkového vozu rychlíku Bohemia, ve kterém strávím dnešní noc z Košic do Trnavy. Vagón čeká v Žilině zhruba čtyři a půl hodiny, než jej ranní rychlík dotáhne přes Trenčín, Piešťany a Trnavu do Bratislavy. To je mi ale jedno, spím jako dudek.
Ohlášení rychlíku Bohemia.
Odpočatý se probouzím zhruba o půl osmé v dalším historickém městě Slovenska - v Trnavě. Město je vylidněné a já můžu nafotit obrázky probouzejícícho se města. Nahrávám si kostelní zvony. Kostelní zvony baziliky svatého Mikulášev Trnavě.
V tomto městě působil arcibiskup Róbert Bezák, který upozornil na pochybné praktiky svého předchůdce Jána Sokola. Svatá stolice se mu odměnila odvoláním a očerněním. Vyznanie Róberta Bezáka.
Trnava zachycená objektivem fotoaparátu.

Poslední zastávka - Piešťany
Najväčší rozmach kúpeľov nastal po roku 1889, potom ako si kúpele prenajala od Erdődyovcov rodina Winterovcov. V období rokov 1889-1940 firma Alexander Winter a synovia zmenila kúpele na podnik medzinárodného významu a mestečko Piešťany a obec Teplice na známe kúpeľné mesto. Koncom 19. storočia v roku 1894 vzniká symbol kúpeľov – barlolamač , ktorý je i dnes v znaku mesta Piešťany.
Po skončení II. svetovej vojny v roku 1945 bol Piešťanom pridelený štatút mesta. K rozvoju cestovného ruchu a športovo-rekreačných aktivít v okolí Piešťan prispelo vybudovanie umelej vodnej nádrže Sĺňava v rokoch 1956-1959, výstavba Interhotelu Magnólia v roku 1968 a v rokoch 1965-1980 výstavba komplexu kúpeľných budov ”Balnea” na Kúpeľnom ostrove. Mestskú časť Piešťan s kúpeľným ostrovom spájajú dva mosty. Peším slúži architektonicky zaujímavý Kolonádový most, južne položený Krajinský most je zaujímavý z technickej stránky stavby a slúži pre cestnú dopravu.
Piešťany - fotogalerie ze samotného města.

po skanzenechObecně: Navštivte místa, kde poznáte, jakým způsobem žili naši předci a předci jejich předků nejen v různých regionech Česka, ale i Evropy.i-Novojičínsko |
Související odkazy
- u tohoto článku nejsou žádné související odkazy |
Související obrázky
- u tohoto produktu nejsou žádné další související obrázky |
Související články
- u tohoto článku není žádné další související články
|
Diskuse - otázky a odpovědi -
Na cestách: Kousek Slovenska za dva dny - není vložen žádný příspěvek
Vložit nový příspěvek Na cestách: Kousek Slovenska za dva dny
|
Pozn: Uvedené texty se mohou změnit bez výslovného upozornění. Obrázky mají
pouze informativní charakter.
|
| |
 |
|
 |
|
|