i-novojicinsko.cz - o životě v nás a kolem nás na Novojičínsku
i-Novojičínsko

Na cestách: Kousek Slovenska za dva dny

po skanzenech

Dnes je pondělí 08. března 2021, je právě 12:34 hodin a svátek slaví Gabriela
Upozorněte na nekalosti ve svém okolí. Kontaktujte nás! ------ Také zajišťujeme smlouvy o převodech nemovitostí - levněji než právník nebo realitka.

CNN BBC ČT 24 Portál Veřejné správy Russia Today France24 Al-Džazíra

Celý článek
 

Na cestách: Kousek Slovenska za dva dny NovinkaZvětšit obrázek


i-Novojičínsko po skanzenech

Popis Celý článek
Diskuse Diskuse
Tisk Vytisknout
Související odkazy Odkazy
Obrázky Obrázky
Související články Související články
 

Na cestách: Kousek Slovenska za dva dny

01.01.2016 - Cesta na východ Slovenska začala jedné zářijové noci ve 23.45 hodin na autobusovém nádraží ve Valašském Meziříčí, kdy jsem nastoupil do autobusu směr Žilina, Prešov a Košice. Přestože jsem byl ten den docela unavený, spánek se nedostavoval. Zřejmě se u mě dostavil tzv. pocit přetěšení z následujícího cestovatelského dobrodružství. A tak jsem si hrál s přehrávačem hudby, přepínal jsem si pohledy kamer, které snímaly cestu před námi a které byly umístěny na každém sedadle před vámi. Mozek po čase vypnul a zhruba v 5.30 hodin ještě letního času jsem vystoupil na autobusovém stanovišti v Prešově. Odtud jsem měl zamířeno do Svidníku do skanzenu ukrajinské architektury. Měl jsem ještě dvě hodiny čas do odjezdu autobusu a tak jsem se šel projít na nedaleké vlakové nádraží. Po jeho prohlídce jsem si našel místo na trávníku před nádražím a na chvíli jsem se ještě natáhl. Bylo pěkné příjemné ráno.

Muzeum ukrajinské architektury ve Svidníku

Následující cesta do Svidníku trvala zhruba dvě hodiny. Je mým zvykem si při cestování v neznámých krajinách sedat dopředu a sledovat zastávky a jména obcí, kterými člověk projíždí. Do Svidníku jsem dorazil krátce po deváté. Místních jsem se doptal na cestu ke skanzenu a vyrazil. Cestou jsem narazil na muzeum dukelské operace (2. světová válka) a tak jsem vešel. Přivítala mě sympatická průvodkyně. Nechyběl dotaz, odkud k nim přijíždím. Nový Jičín-Ostrava. Kdybych jí řekl, že z Rybího, tak by určitě nevěděla. Ostatně, kdo z Rybího by věděl kde je třeba takový Svidník?
Dovedla mně do promítacího sálu a pustila dokument o této historické události. Prohlídku výstavy jsem ovšem neabsolvoval tak, jak bych si přál. Autobusová výprava asi 50 Čechů, která dorazila krátce za mnou, mi v tom zabránila. Dokážete si asi představit, co taková výprava udělá v malém prostoru a jaký mumraj se tam odehrával. Rezignoval jsem a šel dál.

Svidnický skanzen se nachází na okraji města na malém kopci. Brána byla otevřená, na pokladně nikdo. Po chvíli čekání jsme si řekl, že se půjdu podívat do areálu a až někoho potkám ze správy areálu, tak se ho zeptám na vstupné. To se i po chvilce potvrdilo.

Národopisná expozícia v prírode SNM - Múzea ukrajinskej kultúry vo Svidníku (SKANZEN) - sa rozprestiera na desať hektárovej ploche v bezprostrednom susedstve amfiteátra. Komplexná národopisná expozícia, sprístupnená v r. 1982, na základe výrazného hmotného materiálu podáva návštevníkom ucelenú predstavu základných životných podmienok Rusínov - Ukrajincov Slovenska v minulých historických obdobiach. Tu sa sústreďujú najtypickejšie pamiatky ľudovej architektúry a bývania v tejto časti Slovenska. /zdroj: www.svidnik.sk/

Více než slova napoví fotogalerie ze samotného skanzenu ve Svidníku.

Příští zastávka UNESCO - Bardejov

Mesto Bardejov je mestom, ktoré píše už vyše 771 ročnú históriu. Je to významné mesto, ktorého cennou devízou sú pamiatky vytvorené v období stredoveku. Je známe tiež svetoznámymi kúpeľmi, krásnou okolitou prírodou a pomerne nenarušeným životným prostredím. Mesto je okresným sídlom a prirodzeným kultúrno - spoločenským i hospodárskym centrom regiónu horného Šariša. Má viac ako 33 tisíc obyvateľov a vďaka svojím danostiam a svojej geografickej polohe si zachováva významné postavenie nielen v oblasti východného Slovenska, ale aj prihraničných regiónov susedného Poľska.

Bardejov je prirodzeným strediskom cestovného ruchu v Prešovskom kraji a významnou destináciou v rámci Slovenska, najmä vďaka Bardejovským Kúpeľom, tradícia a návštevnosť ktorých výrazne presahuje hranice štátu. Krásy mesta a jeho okolia sú dobre známe turistom a intenzívne ich vnímajú aj miestni obyvatelia. Mestská pamiatková rezervácia spolu s komplexom stavieb tvoriacich židovské suburbium, bola v roku 2000 zapísaná do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. /zdroj: www.bardejov.sk/

I v případě Bardejova platí, že více než slova napoví fotogalerie ze samotného města.

foto

Noční přejezd z Košic do Trnavy

Z Bardejova se odpoledne přesouvám vlakem do Košic, kam přijíždím kolem 18. hodiny. Jdu se projít do centra města. Je zde čilý ruch. Potkávám týmy v v národních dresech. Německo, Polsko, Česko, Austrálie, Nový Zéland, USA a další. Koná se zde nějaké mistrovství v něčem, co jsem již zapomněl. Spočinu u zpívající fontány.

To už jsem ale notně unavený, přece jen předchozí noc v autobuse nebyla příliš kvalitní a já se těším do lůžkového vozu rychlíku Bohemia, ve kterém strávím dnešní noc z Košic do Trnavy. Vagón čeká v Žilině zhruba čtyři a půl hodiny, než jej ranní rychlík dotáhne přes Trenčín, Piešťany a Trnavu do Bratislavy. To je mi ale jedno, spím jako dudek.
Ohlášení rychlíku Bohemia.


Odpočatý se probouzím zhruba o půl osmé v dalším historickém městě Slovenska - v Trnavě. Město je vylidněné a já můžu nafotit obrázky probouzejícícho se města. Nahrávám si kostelní zvony. Kostelní zvony baziliky svatého Mikulášev Trnavě.


V tomto městě působil arcibiskup Róbert Bezák, který upozornil na pochybné praktiky svého předchůdce Jána Sokola. Svatá stolice se mu odměnila odvoláním a očerněním. Vyznanie Róberta Bezáka.

Trnava zachycená objektivem fotoaparátu.

foto

Poslední zastávka - Piešťany

Najväčší rozmach kúpeľov nastal po roku 1889, potom ako si kúpele prenajala od Erdődyovcov rodina Winterovcov. V období rokov 1889-1940 firma Alexander Winter a synovia zmenila kúpele na podnik medzinárodného významu a mestečko Piešťany a obec Teplice na známe kúpeľné mesto. Koncom 19. storočia v roku 1894 vzniká symbol kúpeľov – barlolamač , ktorý je i dnes v znaku mesta Piešťany.

Po skončení II. svetovej vojny v roku 1945 bol Piešťanom pridelený štatút mesta. K rozvoju cestovného ruchu a športovo-rekreačných aktivít v okolí Piešťan prispelo vybudovanie umelej vodnej nádrže Sĺňava v rokoch 1956-1959, výstavba Interhotelu Magnólia v roku 1968 a v rokoch 1965-1980 výstavba komplexu kúpeľných budov ”Balnea” na Kúpeľnom ostrove. Mestskú časť Piešťan s kúpeľným ostrovom spájajú dva mosty. Peším slúži architektonicky zaujímavý Kolonádový most, južne položený Krajinský most je zaujímavý z technickej stránky stavby a slúži pre cestnú dopravu.

Piešťany - fotogalerie ze samotného města.

fotopo skanzenech

Obecně:

Navštivte místa, kde poznáte, jakým způsobem žili naši předci a předci jejich předků nejen v různých regionech Česka, ale i Evropy.

i-Novojičínsko


 

Související odkazy Související odkazy - u tohoto článku nejsou žádné související odkazy
 

Obrázky Související obrázky - u tohoto produktu nejsou žádné další související obrázky
 

Související články Související články - u tohoto článku není žádné další související články
 

Diskuse Diskuse - otázky a odpovědi - Na cestách: Kousek Slovenska za dva dny - není vložen žádný příspěvek

Vložit nový příspěvek Na cestách: Kousek Slovenska za dva dny
Položky označené * jsou povinné a je nutno je vyplnit.
Předmět zprávy *:
Jméno a příjmení *: Email:
Zpráva *:
Vepiště kód *: malými písmeny "rybak" - ochrana proti spamu
Chcete-li obdržet odpověď na Váš dotaz, nezapomeňte vyplnit
kolonku "Email". Vaše emailová adresa nebude nikde zveřejněna.

 

Nápověda Pozn: Uvedené texty se mohou změnit bez výslovného upozornění. Obrázky mají pouze informativní charakter.
 
 

Naše články
  KAUZY
Boj o dítě
Studénka 8.8.2008
Kubisovy miliony
Dětský domov NJ
SLUMEKO neverending story
Soudci vs. KSČ
EXhejtman, senátor a Palas
Komenský vs. Zábranský
Tykadélka Romana Smetany
Právo na informace
Hladkoživotická mela
Ivan Týle

Z RYBÍHO
Zastupitelstvo obce
Usnesení rady obce Rybí
Zápisy z jednání ZO
Komunikace Sirkové
Valašská rallye
Veřejná kanalizace
Cyklostezka Rybí-Nový Jičín
Kauza Turková

KONTROVERZNÍ TÉMATA

Z NOVOJIČÍNSKA
turistická informační centra
významné osobnosti
kulturní památky

i-NTRO

MŮŽE VÁS ZAJÍMAT
Případy pro ombudsmanku

NA CESTÁCH
Novojičínskem
Moravou a Slezskem
nahoru a dolů Českem
po stopách UNESCO
za hranicemi všedních dnů
po skanzenech
po židovských památkách
s objektivem kamery

ROZHOVOR S .......

AUDIOZÁZNAMY

KNIŽNÍ "TYPY"

ODKAZY NA VIDEA
- filmy podle skutečných událostí
- no comment
- upoutávky na filmy
- welcome to the earth

 
 

Kam za zábavou
 
Co promítá kino v Novém Jičíně
Co promítá kino v Kopřivnici
Co hrají na prknech Beskydského divadla v Novém Jičíně
 
 

Aktuálně sledujeme kauzu
 
Penzion U Palasů
(07.03.2015)
Bývalý hejtman Moravskoslezského a senátor Jaroslav Palas si postavil v obci Ludvíkov na Bruntálsku ... Penzion U Palasů
 
 
 

Dokumentujeme
 
Rodák z Rybího byl umučen Státní bezpečností
(10.02.2015)
Narodil se 15. května 1915 a letos tedy uplyne od jeho narození 100 let. V sedmnácti letech se rozho... Rodák z Rybího byl umučen Státní bezpečností
 
Justiční vraždy "Made in Czechoslovakia"
(10.02.2015)
Milada Horáková, Záviš Kalandra. Heliodor Píka a mnoho dalších. Pojmem justiční vražda se označuje t... Justiční vraždy
 
 
 

Celospolečenský problém
 
Mami,mami; tati,tati
(10.02.2015)
Mají mít právo gayové a lesbičky si osvojit dítě? Je česká společnost tolerantní vůči jinakosti? A m... Mami,mami; tati,tati
 
Právo na smrt?!
(10.02.2015)
Mají mít nevyléčitelně nemocní možnost rozhodnout o dobrovolném ukončení svého života? Není "um... Právo na smrt?!
 
Přímá volba starostů? Ano či ne?
(10.02.2015)
Máme si kromě svého prezidenta a senátota volit také i svého starostu? Jaké jsou argumenty pro a pro... Přímá volba starostů? Ano či ne?
 
Celibát katolických bratří a sester
(20.02.2015)
Celibát (z latinského přídavného jména caelebs = neženatý, svobodný) je závazek žít bez manželství, ... Celibát katolických bratří a sester
 
 
 


Podporujeme
 
UNICEF

Člověk v tísni

Transparency International
 
 

Reklama
 
Obklady a zateplení

Technický dozor

Deltanova

Berkucio

Zednictví
 
 

Kurzy
 
Vlajka meny USD USD = změna {value}%
Vlajka meny GBP GBP = změna {value}%
Vlajka meny EUR EUR = změna {value}%
Vlajka meny JPY JPY = změna {value}%
Vlajka meny CAD CAD = změna {value}%
Vlajka meny PLN PLN = změna {value}%
Vlajka meny RUB RUB = změna {value}%
Vlajka meny CHF CHF = změna {value}%
Vlajka meny PX50 PX50 = změna {value}%
 
 

Horoskop
   
 

Vyhledávání
 
 
 
 

Fotogalerie
 
Fotogalerie
>> Fotogalerie zde <<

 

FOTOGRAFIE MĚSÍCE:
Fotografie měsíce
zvětšit fotografii
 
 

Anketa
 

 Jaký byl pro Vás rok 2015?

  převyšovaly dobré zprávy (35%)
 
  převyšovaly špatné zprávy (35%)
 
  takový neutrální rok (31%)
 

 
 

Novinky
 
Usnesení rady obce Rybí od roku 2016
Usnesení rady obce Rybí za období únor-květen 2016.

Projekt na kulturní centrum "Věžička" Rybí
Chátrající dominanta Rybího v podobě objektu s tzv. „věžičkou“, který do roku 1975 sloužil jako obchod potravinami, má naději na záchranu. Projekt na kulturní centrum

Ombudsmanka: Zaměstnavatel nesmí ukládat povinnosti nad rámec zákona
Zaměstnavatel nemůže vnitřním předpisem ukládat zaměstnancům povinnosti, které jsou nad rámec zákoníku práce nebo nad rámec povinností vyplývajících z Ombudsmanka: Zaměstnavatel nesmí ukládat povinnosti nad rámec zákona

RETRO KAUZY: Hladké Životice vs. Petržela a Chovanec
Čtvrtým rokem se zabývá novojičínský Okresní soud kauzou bývalých zastupitelů obce Hladké Životice, kteří byli obviněni z trestného činu porušování po RETRO KAUZY: Hladké Životice vs. Petržela a Chovanec

KONEC KAUZY: Případ senátor Palas - věc odložena
Od listopadu 2012 do srpna 2015 probíhalo prošetřování senátora Jaroslava Palase a jeho ženy Jiřiny Palasové ve věci podezření ze spáchání zločinu leg KONEC KAUZY: Případ senátor Palas - věc odložena

 
 

Kontakt
  Pavel Lichnovský

Pavel Lichnovský

novinář na volné noze
www.i-novojicinsko.cz

742 65 Rybí 277
pevná: 556 760 005
de(mo)bil: 725 903 976
emil: pavellichnovsky@seznam.cz

motto: "Sejdeme se na hřbitově."

Napište nám:
  Online dotazník
 
 

Počasí
   
 

Vytvořil COMPUTERWEB :: All rights reserved © 2021
i-novojicinsko - Informační server pro oblast Novojičínska
| sitemap.xml